Czym jest coaching rodzicielski. Cz. I.

27.11.2015

Czym jest coaching rodzicielski. Cz. I.

Ile trwa proces coachingu rodzicielskiego?

Coaching rodzicielski podobnie jak life coaching, czy coaching biznesowy posiada określone ramy czasowe. Założenie, uwględniające poszczególne etapy zmiany, jest takie, że aby zmiana mogła być trwala i pozostała z Tobą po zakończonym procesie coachingowym– potrzebujemy okolo dziesięciu sesji, odbywających się z reguły dwa razy w miesiącu.
Zazwycza jest tak, że sytuacja nad którą chcemy pracować nie powstała w ciągu jednej nocy. Podobnie jest ze zmianą – ona także nie pojawi się z dnia na dzień i jej wypracowanie również będzie wymagało czasu.

Jakie są etapy procesu coachingowego?

Podobnie jak w przypadku sadzenia roślin – tak i w procesie coachingu na początku wybierzesz, co będziesz chciał/a zasadzić – kwiat? Drzewo? Krzew owocowy? Warunkiem sadzenia czegokolwiek będzie sprawdzenie – czym już teraz dysponujesz? Co już masz w swojej skrzynce narzędzi, jaka jest Twoja wiedza na temat uprawy roślin, co do tej pory próbowałeś/ łaś, czego jeszcze będziesz potrzebował/a, czyjej pomocy będziesz potrzebował/a w tym procesie, etc.? Sesje coachingowe będą Ci służyć jako miejsce ładowania baterii, budowania dystansu, osiągania nowego zrozumienia i wglądu w to, co się dzieje, co Tobie służy, co wymaga większej uwagi, etc. W trakcie procesu będziemy czuwać nad tym, by w odpowiednim momencie dostrzegać i usuwać ewentualne „chwasty” i inne czynniki utrudniające wzrost Twojej roślinie.

Dlaczego posiadanie celu jest tak ważne?

Proces dochodzenia do celu – jest pięknym procesem transformacji, w którym odchodzimy od skupiania się na przeszłości oraz od pytań o przyczynę: „dlaczego nie potrafimy się dogadać?”, „dlaczego jestem taką matką?”, „dlaczego moje dziecko nie chce mnie słuchać?”. W zamian, skupiamy się na tym, czego w tej konkretnej sytuacji pragniesz – dla siebie, dla dziecka, dla rodziny. Skupimy się na najlepszym dla Ciebie rezultacie. Z doświadczenia pracy z klientami wiem, że znalezienie celu, odkrycie potrzeby, która stała za Twoją motywacją by przyjść do coacha, daje wiele satysfakcji, odkrywa pokłady nowej energii i motywacji i stanowi przysłowiowy efekt łał pierwszej sesji :)

Jaka jest rola coacha w tym procesie?

W relacji coachingowej każde z nas bierze odpowiedzialność za swoją część procesu. Co to dokładnie oznacza? Jako coach wnoszę w nasze sesje swoją wiedzę na temat rozwoju dziecka, komunikacji i postaw wspierających budowanie relacji z dziećmi, coachingowe know-how, umiejętność uważnego słuchania, przede wszystkim jednak intencję stworzenia przez najbliższe 60-70 minut takich warunków dla naszego spotkania, które umożliwą Tobie spotkanie z samym sobą, z tym co w Tobie i Twoim rodzicielstwie żywe, ważne, obecne – z tym co woła w Tobie o Twoją uwagę i uważność :)

To, o co wnosi coach to dopiero połowa równania :) Proces coachingu opiera się przede wszystkim na wartościach, które Ty wnosisz w spotkania – Twoją znajomość własnego dziecka, Twoje doświadczenia w byciu ze swoim dzieckiem, to jak będziesz odbierał wprowadzane zmiany, jak również Twoje doświadczenia w ogóle - wiedzę, umiejętności, nastawienie. Kluczowe będą także Twoje zaangażowanie w trakcie sesji oraz pomiędzy nimi. „Roślinna metafora” opisana powyżej bardzo ładnie pokazuje – kto będzie wybierał nasiona do sadzenia, kto na co dzień będzie dbał o prawidłowy rozwój rośliny, kto, obserwując wzrost rośliny będzie decydował o podjęciu kolejnych działań, i kto, ostatecznie, będzie się cieszył na co dzień z owoców swojej pracy :)