Coaching rodzicielski

W ostatnich latach coaching stał się niezwykle popularną formą wspierania rozwoju zawodowego i osobistego i jako taki – jest już powszechnie znany. Natomiast „coaching rodzicielski” – jako termin i jako forma wsparcia – choć coraz bardziej obecny w świadomości dorosłych, nadal wymaga doprecyzowania. Czym właściwie jest ten rodzaj coachingu? Jakie może przynieść rezultaty? W jaki sposób sesja coachingowa może pomóc w budowaniu relacji między rodzicem i dzieckiem?

Coaching nie tylko umożliwia wszechstronny rozwój osobisty, lecz może być również dobrym sposobem na wzmacnianie kompetencji rodzicielskich i pogłębianie więzi między rodzicami a dziećmi. Jeżeli masz poczucie, że nie wiesz jak dotrzeć do swojego dziecka i czujesz, że to co robisz oddala Was od siebie siebie - zapraszam Cię na spotkanie. Możemy wspólnie poszukać rozwiązań jakie w tym zakresie oferuje coaching. Katowice, są jedynym miejscem w którym prowadzę swój gabinet.Podczas wspólnych spotkań będziesz mogła/mógł odkryć potencjał tej metody i sprawdzić jak wspiera budowanie porozumienia z Twoją pociechą.

Wsparcie dla rodziców

Coaching rodzinny ma za zadanie wspierać rodziców w procesie wychowywania dziecka, dawać im przydatne narzędzia i umiejętności, które w znaczący sposób poprawią jakość wzajemnych relacji i okazywanego dziecku wsparcia. Kluczowym elementem tego procesu są wartości rodzica oraz cele jakie rodzic chce w związku z nimi realizować. W procesie coachingu to rodzic jest ekspertem, zadaniem coacha jest wspierać rodzica w odpowiedzeniu sobie m.in. pytania: „Co jest dla mnie ważne?” , „Jakim rodzicem chcę być?” , „Jakiego dorosłego chcę wychować?” , „Jakim chcę by był człowiekiem w przyszłości i co mogę zrobić już teraz by mu w tym pomóc?” oraz, już bardzo konkretnie, pomóc rodzicowi wdrożyć jego własne odpowiedzi we wspólną rodzinną codzienność. Jednocześnie chcę podkreślić, że pogląd, iż każdy rodzic miałby pełnić funkcję coacha dla swojego dziecka, jest niepełny i niedokładnie oddaje znaczenie coachingu rodzicielskiego. Rodzic jest przede wszystkim rodzicem, a coachem – jeżeli chce – może bywać. I dobrze, by tę możliwość miał. Umiejętność korzystania z narzędzi coachingowych we wspieraniu swojego dziecka stanowić może cenny element repertuaru rodzicielskich umiejętności – co jak najbardziej może być tematem coachingu rodzicielskiego.

Wsparcie dla dziecka

Coachingiem rodzinnym możemy także nazwać działania, które skupiają się na wsparciu rozwoju młodego człowieka, pomocy w definiowaniu i osiąganiu jego celów, związanych z własną edukacją, odkrywaniem mocnych stron, własnego potencjału, i budowaniem świadomości siebie, pomocnych przy podejmowaniu ważnych życiowych decyzji, jak również w radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Tego typu proces dotyczy jednak dzieci w wieku starszym, od 12 r.ż.

Rozwój osobisty rodzica

Ostatnim ważny elementem rodzicielskiego coachingu jest praca rodzica nad samym sobą. Zastanawiasz się, jakTwój rozwój osobisty miałby wpłynąć korzystnie na Wasze relacje rodzinne? W gabinecie w Katowicach, już nie raz rozwiewałam podobne wątpliwości. Wszystko opiera się na założeniu, że tylko ładując swoje „rodzicielskie baterie”, poprzez kontakt z własnymi potrzebami, zadbanie o siebie i swój rozwój, będziemy w stanie najpełniej dać naszej rodzinie to, co w nas najlepsze. Coaching dla rodziców pozwala spojrzeć na samą/ego siebie z dystansu. To właśnie dystans pomaga przyjrzeć się temu co jest i podjąć odpowiednie kroki ku zmianie, a spotkanie z coachem może być pierwszym, ważnym elementem tego procesu.

Chcesz połączyć rozwój osobisty z budowaniem autentycznych relacji z dziećmi? Sesje coachingu rodzinnego organizowane w moim gabinecie w Katowicach stwarzają Ci taką możliwość. Jestem certyfikowanym trenerem FAMILYLAB oraz certyfikowanym coachem w trakcie procesu akredytacji Izby Coachingu. Zapraszam na pierwsze spotkanie, na którym zapoznam Cię z filozofią coachingu, przybliżę ceny sesji i wspólnie zastanowimy się jaka forma współpracy będzie optymalna.

Być w tu i teraz

Motywacją do szukania wsparcia u specjalisty – coacha, psychologa, psychoterapeuty, często bywa doświadczanie niepokojącego zachowania u dziecka lub poczucie bezradności w obliczu różnego rodzaju trudności. Czym w takim razie różni się coach rodzinny od psychoterapeuty? Coaching rodzicielski skupia się na teraźniejszości i tym co chcemy w niej zrobić, podczas coachingu nie analizujemy przeszłości, nie skupiamy się na tym co było, co mogło by być prawdopodobną przyczyną danego problemu. Coaching skupia się na proaktywności rodzica, zarówno w określaniu jak i wdrażaniu zmian. Coach nie podaje gotowych rozwiązań (z resztą nie ma takiej potrzeby, bo z reguły okazuje się, że rodzic wie czego potrzebuje), natomiast dzięki nieoceniającej postawie, uważnemu słuchaniu i odpowiednim pytaniom pomaga lepiej zrozumieć co się dzieje oraz jak rodzic może i sobie i dziecku pomóc . Jeśli chcesz zatroszczyć się o swoją relację z dzieckiem, jeżeli chcesz być bardziej świadomym rodzicem, skontaktuj się ze mną. Od wielu lat pracuję zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi, dzięki czemu posiadam szeroką wiedzę na temat budowania relacji międzyludzkich i rodzinnych. Dbam o komfort rodziców, z którymi współpracuję, dlatego sesje coachingową mogę poprowadzić w dowolnym, wskazanym przez Ciebie/Was miejscu.

Skorzystaj z mojego doświadczenia – współpracowałam m.in. z firmą szkoleniową Coaching People, obecnie realizuje się w roli psychologa i coacha w Katowickim Centrum Psychologii i Coachingu. We współpracy z rodzicami nieustannie doświadczam, że posiadają oni zasoby niezbędne do tego, by rozwijać siebie i wspierać swoje dzieci – ja pomagam im je tylko odkryć. Serdecznie zapraszam do kontaktu.