Psycholog dziecięcy Śląsk – Katowice, Sosnowiec

Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Katowice
Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Katowice

W sytuacji, gdy w naszym życiu dzieje się coś trudnego, na przykład, gdy obserwujemy niepokojące zachowanie u dziecka, doświadczamy narastających konfliktów w domu, problemów w przedszkolu lub szkole jedną z możliwości jest kontakt z osobą profesjonalnie udzielającą wsparcia. Pojawić się mogą jednak myśli, że oto odnieśliśmy rodzicielską porażkę! Czy porażką można jednak nazwać troskę o relacje z dzieckiem? Zdecydowanie nie. Z pomocą przychodzi dobry psycholog dziecięcy z Katowic.


Żyjemy w kulturze, w której proszenie o wsparcie jest deprecjonowane i traktowane jako oznaka słabości. W swoim zawodzie psychologa dziecięcego – a na co dzień pracuję w moim gabinecie w Katowicach – również spotykam się z takim podejściem. Chciałabym jednak zaprosić Cię, drogi Rodzicu, do innego spojrzenia na kontakt z kimś, kto może udzielić wsparcia Tobie, Twojemu dziecku i całej Twojej rodzinie. Główną przyczyną nieporozumień między ludźmi są różnice w spostrzeganiu i interpretowaniu zjawisk. Nie znajdziemy dwóch osób, którym ta sama obiektywna rzeczywistość, jawiłaby się w ten sam sposób. Brak świadomości tych różnic prowadzi do konfliktów.


W spojrzeniu na świat oczami dziecka może pomóc właśnie psycholog dziecięcy. Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Gliwice – miejsce Twojego zamieszkania nie stanowi problemu. Staram się dopasowywać do potrzeb moich Klientów i chętnie spotykam się z rodzicami i dziećmi w ich naturalnym środowisku tj. w ich własnym domu lub w przedszkolu/ szkole Waszego dziecka.

 

Co warto wiedzieć przed spotkaniem z psychologiem dziecięcym?

 

Jesper Juul napisał w jednej ze swoich książek zdanie, że "Nie ma doskonałych rodziców, nie ma nawet w przybliżeniu doskonałych rodziców!". Wielu dobrych i uznanych psychologów dziecięcych i klinicznych czy psychoterapeutów twierdzi, że dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców, tylko wystarczająco dobrych. Dla mnie oznacza to jedno – popełnianie błędów samo w sobie nie jest czymś złym (jest czymś naturalnym i wspólnym nam wszystkim - ludziom), niebezpieczne staje się wtedy, kiedy nie towarzyszy mu podejmowanie refleksji nad sobą, nad swoim zachowaniem oraz nad relacją z dzieckiem.

Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Katowice
Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Katowice

Dlatego, drogi Rodzicu, bez względu na to, czy problem, z którym chciałbyś przyjść – dotyczy trudności Twojego dziecka, czy Twoich trudności w relacji z dzieckiem (subtelna gra słów, ale różnica znaczna), ważne będą:

  • Twoja otwartość na dzielenie się informacjami o sytuacji, z którą przychodzisz,

  • świadomość własnych oczekiwań (choć niesprecyzowane oczekiwania nie stanowią żadnej przeszkody, po prostu miejscem, w którym uświadomisz je sobie, będzie gabinet psychologa),

  • Twoje zaangażowanie podczas spotkań a zwłaszcza między nimi,

  • odwaga i gotowość do przyglądania się sobie, swoim działaniom, swoim przekonaniom,

  • Twoja odpowiedzialność za proces zmiany - spotkanie z psychologiem dziecięcym stanowi pewien impuls, najważniejsze wydarza się pomiędzy spotkaniami.

  •  

"Ale jak to, nie rozumiem?" - zapyta rodzic. "Przecież problem ma moje dziecko nie ja!"

 

Zdarza się czasami, że idąc do psychologa dziecięcego, jak sama nazwa sugeruje, skupimy się na samym dziecku - jego zachowaniu, jego trudnościach, na tym co robi, czego nie robi, co mówi, czego nie, etc.

 

"Bo czy psycholog dziecięcy to nie inaczej psycholog dla dziecka?"

 

Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Katowice
Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Katowice

Jako psycholog dziecięcy widzę to trochę tak, że nie ma większego eksperta od dziecka, jak jego rodzic. I że kluczem do skutecznego wspierania dziecka jest jego relacja z rodzicem, z obojgiem rodziców – najbliższymi i najważniejszymi osobami w jego życiu oraz, że to jakość tej relacji ma istotny wpływ na to, jak dziecko czuje się ze sobą samym i z innymi ludźmi.

Doświadczenie w pracy z dziećmi pokazało mi, że samo skupienie się na objawach i indywidualna praca psychologa dziecięcego z dzieckiem, to za mało. I to nie do końca o to chodzi.

By wsparcie miało sens musi objąć najważniejsze osoby z otoczenia dziecka. By zmiana mogła zaistnieć wymaga pracy tych, którzy w rodzinie ponoszą największą odpowiedzialność za relacje – czyli z dorosłymi. By zmiana mogła zajść i by mogła być trwała wymaga świadomości i pracy głównie rodziców, nie dziecka.

Pracując z rodzicami pośrednio pracuję także z dzieckiem, śmiało można więc powiedzieć, że psycholog dziecięcy to zarówno psycholog dla dziecka jak i dla rodziców.

 

Rodzice często szukając pomocy szukają dobrego psychologa dziecięcego. Dobry psycholog dziecięcy - czyli jaki?

 

Chciałabym się nad tym pochylić, bo określenie kogoś słowem "dobry" bądź "kiepski" to po prostu oceny, pod którymi kryć mogą się różne odczucia, preferencje, doświadczenia, zaspokojone bądź nie – oczekiwania.

Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Śląsk
Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Śląsk

Pomijając rzecz oczywistą, czyli wiedzę merytoryczną, wykształcenie i doświadczenie osoby, będącej psychologiem dziecięcym (różni psychologowie dziecięcy zajmują się różnymi aspektami pracy z dzieckiem i rodzicem) chciałabym zwrócić uwagę na fakt, że psychologowie to też ludzie, z określonymi przekonaniami (także na temat natury ludzkiej i natury dziecięcej), doświadczeniami czy systemem wartości.

I jak z każdym człowiekiem, może być tak, że będziecie "nadawać na tych samych falach" i jego/jej styl bycia, pracy będzie Wam odpowiadał…lub też nie. I to jest jedna sprawa. Nie wnikając w osobiste preferencje, do których każdy z nas ma prawo, pragnę skupić się na kwestiach dla mnie istotnych w pracy z rodzicami i dziećmi, które czasem bardziej niż wiedza merytoryczna decydują o jakości wsparcia. Jest to jakość komunikacji. Co przez to rozumiem?

Słuchanie.

Czy osoba, z którą pracujecie autentycznie Was słucha? Czy patrzy na Was, gdy mówicie? Czy okazuje zainteresowanie temu co mówicie? Czy przebywając z nią macie poczucie, że podąża za Wami, starając się zrozumieć Wasz punkt widzenia?

Poczucie bezpieczeństwa i okazywanie szacunku.

Profesjonalne wsparcie dobrego psychologa dziecięcego wymaga od osoby wspierającej postawy, która da Tobie poczucie bezpieczeństwa oraz poczucie, że ze wszystkim co wnosisz na sesję, jesteś ok. Dlatego ważne jest by osoba, z którą będziesz pracował traktowała Cię z szacunkiem, czyli przede wszystkim nie oceniała w niekonstruktywny sposób ani Ciebie ani tego co robisz/mówisz ani, tym bardziej tego, co robi lub mówi Twoje dziecko. Niby rzecz oczywista, ale zdarza się, że w kontakcie ze specjalistami zapominamy o naszych podstawowych prawach.

Czy mówi w sposób oceniający o Was, o dziecku? Czy pozwala sobie na słowa krytyki?

Czy pozostaje bezstronna w swoich wypowiedziach?

Bardziej subtelna kwestia poczucia bezpieczeństwa czy szacunku dotyczy sytuacji, gdy na spotkaniu z psychologiem dziecięcym obecne jest także dziecko.

Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Katowice
Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Katowice

Dlaczego? Dlatego, że przywykliśmy mówić do dzieci przy dzieciach tak jakby ich tam nie było. A to podkopuje ich poczucie bezpieczeństwa, szacunek do własnej osoby i poczucie własnej wartości. Dlatego, drogi Rodzicu, koniecznie zwracaj uwagę na to, czy specjalista, z którym odbywasz spotkanie podczas sesji z Wami i dzieckiem traktuje dziecko jako pełnoprawnego uczestnika rozmowy i mówi do niego, a nie rozmawia o nim przy nim.

I jeszcze jedna ważna sprawa – oczekując od psychologa dziecięcego specjalistycznej pomocy, możesz oczekiwać wsparcia, rozumianego jako „podanie pomocnej dłoni" czy "poklepanie po plecach" co absolutnie jest potrzebne. Ważne jest byś pamiętał, że wsparcie na tym się nie kończy, i może się także zdarzyć, że usłyszysz coś, co może być dla Ciebie, po prostu, bolesne. Tutaj chcę uczulić, że czym innym jest usłyszenie, że „Twój krzyk może powodować strach w dziecku" a czym innym informacja, że „jesteś kiepskim rodzicem" lub że „Twoje dziecko Tobą manipuluje". O ile ta pierwsza informacja może być wnosząca o tyle dwie pozostałe są zupełnie nieuprawnioną i niekonstruktywną krytyką.

Podsumowując

Przed spotkaniem z psychologiem dziecięcym warto zastanowić się:

  • Czego oczekuję od spotkania? Czy jest to wiedza, umiejętności, wsparcie, lepsze zrozumienie siebie i/lub dziecka, porada, rozwianie moich obaw ?

  • Po czym poznam, że dostałem to, czego potrzebuję?

  • Jak bardzo mam w sobie zgodę na to, by praca z psychologiem oznaczała także pracę nad tym, by pomóc przede wszystkim sobie?

  •  

Miejsce spotkania jest równie ważne

 

Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Śląsk
Anna Słaboń – Psycholog dziecięcy Śląsk

Jeżeli miejscem Twojego zamieszkania jest aglomeracja śląska - Katowice, Sosnowiec, Bytom, Gliwice, Zabrze, Chorzów, zapraszam Cię do kontaktu :) Jeżeli mieszkasz w miejscowościach, których nie wymieniłam, chcę byś wiedział, że odległość na terenie Śląska nie stanowi problemu.

Podczas pracy całkowicie skupiam się na moich Klientach, dlatego w każdym przypadku staram się dopasować miejsce spotkania do możliwości Rodziców. Dzięki temu miejscem naszego spotkania mogą być konkretne lokalizacje na Śląsku: przedszkole czy szkoła Twojego dziecka, Twój własny dom lub mój gabinet centrum Katowic, gdzie na co dzień przyjmuję Klientów jako psycholog dziecięcy.  W przypadku jakichkolwiek problemów z ustaleniem miejsca osobistego spotkania, istnieje możliwość odbycia konsultacji za pośrednictwem telefonu lub Skype. Jedną z moich specjalności jest tzw. psycholog dziecięcy online, gdzie istnieje możliwość porozmawiania "na odległość" z uwzględnieniem znanego dziecku środowiska.

Ostatecznie chodzi o to, byś dzięki rozmowie, mógł naładować swoje „rodzicielskie baterie”, bo to jeden z najskuteczniejszych znanych mi sposobów wspierania własnego dziecka :)

Serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.