Psycholog rodzinny

Odpowiedni psycholog rodzinny
Anna Słaboń - Psycholog dziecięcy Katowice

Mimo, że nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają w szkole i na wszelkiego rodzaju zajęciach dodatkowych, to rola rodziców w ich wychowaniu wciąż jest kluczowa. Potrzeba bliskości i więzi z najważniejszymi osobami w życiu jest fundamentem dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niezależnie od najlepszych chęci rodziców, proces wychowawczy często bywa zakłócany przez stres, nadmiar obowiązków, presję czasu, trudności w zrozumieniu o co chodzi rodzicowi, o co chodzi dziecku i czego tak naprawdę potrzebujemy. W sytuacjach doświadczania problemów wychowawczych dzieci, wsparcia może udzielić psycholog rodzinny – czyli osoba, która poza kompetencjami i wiedzą, może zaoferować inną perspektywę i pomóc spojrzeć na doświadczane trudności z dystansu. Spojrzenie na sytuację z zewnątrz, okazuje się często podstawowym, choć nie jedynym warunkiem dla zbudowania satysfakcjonującej relacji między rodzicami a dziećmi. Z mojego doświadczenia wynika, że rodzicielstwo utrudniają sobie często sami dorośli. Co należy więc zrobić, gdy relacja z naszymi dziećmi napotyka na niespodziewane trudności? Najlepiej skorzystać z usług psychologa rodzinnego w Katowicach.

 

Identyfikacja problemów

 

Metody działania psychologa rodzinnego
Anna Słaboń – Psycholog rodzinny Katowice

Wbrew pozorom potrzeby dzieci i rodziców nie różnią się od siebie aż tak bardzo. Dzieci, podobnie jak rodzice, pragną miłości, bezpieczeństwa, poczucia, że są ważne i dostrzegane. Jako psycholog rodzinny wiem, że tym co zasadniczo różni rodziców od dzieci, to możliwość komunikowania swoich potrzeb oraz fakt, że u dzieci na różnych etapach rozwoju różne potrzeby mocniej dają o sobie znać. Dzieci z reguły doskonale wiedzą czego potrzebują i potrafią to wyrażać w bardzo ekspresyjny i bezpośredni sposób. Ekspresja emocji u dzieci, choć czasem trudna dla rodzica, stanowi naturalny i uwarunkowany rozwojowo, i co najważniejsze, przejściowy etap komunikowania się ze światem. Czasem jednak trudno jest spojrzeć na dziecko i jego zachowanie z życzliwością, empatycznym nastawieniem i potrzebnym dystansem, które pomogą lepiej zrozumieć sytuację, w której się znajdujemy. Takie spojrzenie bywa jednak koniecznie, jeśli chcemy rozwiązywać skutecznie trudności, pojawiające się w życiu każdej rodziny. Psycholog rodzinny to osoba, która pomoże nam spojrzeć na sytuacje z dystansu.

 

Potrzeby rodziców a problemy wychowawcze w rodzinie

 

Zdarza się, że gdy zostajemy rodzicami, zapominamy o całym świecie (w tym o sobie samych), skupiamy się wyłącznie na dziecku i zaspokajaniu jego potrzeb. Jest to strategia w najpewniejszy sposób prowadząca do "rozładowania rodzicielskich baterii" i po prostu - do wypalenia. Choć na dłuższą metę nie służy ona nikomu, wydaje się, że wcale nie jest łatwo oprzeć się takiej "pokusie" czy "powinności". Wbrew obiegowym opiniom, dla dobrostanu całej rodziny ważne jest, by rodzice pielęgnowali nie tylko potrzeby dziecka, ale także swoje własne. Z przyjemnością jako psycholog rodzinny, pomogę Państwu w budowaniu takiej relacji z dziećmi i z samym sobą.

 

Kiedy wsparcie zamienia się w presję

 

Wsparcie psychologa dla Twojego dziecka
Anna Słaboń – Psycholog rodzinny Kraków

Z doświadczenia nabytego w długoletniej pracy jako psycholog rodzinny widzę, także, że wspieranie rodziców sprawdza się najlepiej wtedy, gdy przybiera formę subtelnego "kibicowania z boku". Często zdarza się bowiem tak, iż chęć wychowania dziecka w jak najlepszy sposób, połączona z nieograniczonym dostępem do informacji, różnorodnych porad, modeli wychowania i pomysłów na rodzicielstwo, przestają się wzajemnie wspierać a zaczynają wytwarzać presję "wiem, jak powinienem się zachować" oraz "mam poczucie winy, gdy tego nie robię". Ta presja powoduje, że problemy wychowawcze w rodzinie mogą się tylko nasilać. Rolą psychologa rodzinnego jest pomóc rodzicom zadbać o to, by zarówno oni, jak i dzieci czuli się ze sobą dobrze i bezpiecznie, na tym, między innymi, polega terapia rodzinna. Nie od dziś wiadomo, że dzieci potrafią być wspaniałymi nauczycielami, którzy pomagają dorosłym mieć kontakt z tym, co w relacjach z ludźmi jest najważniejsze. Warunkiem jest otwartość rodziców. Dzieci są w stałym kontakcie ze swoimi potrzebami, bo zaspokojenie potrzeb warunkuje ich przeżycie i codzienne funkcjonowanie. Komunikowanie emocji i potrzeb przez dzieci jest ważną i niesamowicie potrzebną kompetencją, która w sprzyjających warunkach pomaga także rodzicom pełniej i trafniej rozumieć swoje dziecko i samego siebie. Jednak czasem, z różnych przyczyn, trudno jest znaleźć łącznik między światem dorosłych i dzieci. W takich sytuacjach psycholog rodzinny pomaga odnaleźć drogę do siebie jako rodzica i drogę do swojego dziecka. Moje doświadczenie i wiedza służą temu, by prowadzona przeze mnie terapia rodzin, pomagała rodzicom lepiej rozumieć co się z nimi dzieje, co sprawia im trudność w relacji z dzieckiem oraz co może ułatwić im odbudowywanie i umacnianie więzi.

Zapraszam do kontaktu

Jeżeli poszukujesz pomocy lub potrzebujesz konsultacji w kwestiach rodzinnych, skontaktuj się ze mną. Jako psycholog rodzinny uwzględniam i dbam potrzeby każdego z członków rodziny obecnych na spotkaniu. To daje szansę, by każdy uczestnik spotkania poczuł się usłyszany i dostrzeżony. A to pierwszy krok do tego, by poza usłyszeniem siebie mógł skupić się także na słuchaniu innych członków rodziny. Niezależnie od tego czy potrzebujesz psychologa rodzinnego w Katowicach czy w miastach ościennych, dopasuję się do Twoich potrzeb i przeprowadzę konsultację psychologiczną w dogodnym dla Ciebie i Twojej rodziny miejscu. Zapraszam serdecznie do kontaktu i spotkania się, psycholog rodzinny Anna Słaboń.